5 jednoduchých tipů pro správnou vycházku se psem

23.04.2023

"Můj pes poslouchá doma, ale venku skoro vůbec". Pokud na vás tato věta sedí, ruku na srdce. Věnujete se na procházce svému psovi? Trénujete pravidelně? Voláte svého psa i když o nic nejde? Hrajete si?

Ano, venku je pro psy všechno zajímavé. Spousta podnětů, pachů, jiných psů apod. Aby vám pes fungoval i mimo domov, je třeba se mu věnovat a užívat si aktivní procházky. Pes neumí generalizovat, tzn. že dovednosti naučené doma nebude umět automaticky i venku. Je třeba se k tomu postupnými kroky dopracovat. Jak může taková aktivní procházka vypadat?

1. Poslušnost 

Procvičujte základní povely jako přivolání, zastavení, odložení, chůzi na prověšeném vodítku apod. Vše, co jste se učili doma nebo na cvičáku dělejte i venku. Začněte jednoduše. Najděte se klidné místo a cvičte od základů. Například přivolejte psa z jednoho metru, odměňte ho tím, co má nejraději. Chtějte málo, odměňujte hodně. Potřebujete nasbírat úspěchy, vybudovat motivaci. Není to dril, ale zábava. Postupně přidávejte na obtížnosti. Chyba psa je pro vás informace. Pravděpodobně jste přeskočili level a udělali psovi úkol moc těžký. Uberte na obtížnosti. Dobrý trenér se pozná tak, že umí psa nastavit na úspěch.

2. Hrajte si 

Většina psů miluje hračky. Hodně lidí si hraje se psy doma, hračku však na procházky nebere. Přetahování je skvělá zábava a posiluje vztah. Pokud váš pes milujte přetahování doma, zkuste to i venku. Pokud nemá zájem, najděte se opět klidné místo a zkoušejte psa na hračku motivovat, rozehrát ho. Můžete hračku také schovat, například do listí, nechat psa hračku najít a společně nález oslavit hrou.

3. Nové výzvy a povrchy 

Zkuste přejít drátěné schody, kanál, most, nechat psa položit přední packy na různé předměty a plochy. Posilujete tím zdravé sebevědomí psa a společný vztah. Postupujte vždy s citem a na psa netlačte. Dejte mu čas situaci zpracovat. Je naprosto v pořádku napoprvé odměnit třeba jen pohled směrem k děsivé věci. 

4. Triky 

K čemu jsou takové zbytečnosti jako otočky, slalom pod nohama, couvání atd.? Je to přeci zábava a přichází od vás, nikoli z prostředí. Posiluje vztah, pozornost, fokus na vás a tím i celkovou poslušnost.

5. Čichací aktivity

Čichání má zklidňující, relaxační efekt. Rozhoďte psovi několik pamlsků do trávy (nízké, pokud jste začátečníci), nebo zastrkejte pamlsky např. do kůry stromu a nechte psa jídlo vyčuchat a sníst. Psovi do čichání nijak nezasahujte, pouze sledujte jak u toho vypadá. Aby mělo čichání zklidňující účinek, je třeba aby pes používal nos. Pokud hrabe, kouše a je celkově napjatý je třeba čichání zjednodušit.

Máte se svým psem aktivní procházky, ale přesto se trápíte a něco vám nefunguje? Možná je na čase obrátit se na trenéra. Napište mi, nebo si rovnou zarezervujte lekci.

Video k tématu najdete na instagramu https://www.instagram.com/cvicimslindou/.